ENG
MNE

HOME

Organizacija Zona Kulture

je zvanično konstituisana 2000-te godine i od tada sve svoje aktivnosti usmjerava ka promovisanju savremene kulture,likovnoj i opštoj edukaciji.
Naši ciljevi su stvaranje zdrave klime za savremene artističke tokove i kvalitativni doprinos likovnoj edukaciji talentovane djece i adolescenata.

U tom pravcu je bila usmjerena i naša prva akcija - Prezentacije grafičkih tehnika, koja je organizovana u galeriji Art u Podgorici u okviru koje smo pet dana interaktivno edukovali publiku o tokovima i tehnikama u savremenoj grafici.
U toku prezentacija i posmatrači su imali priliku da neposredno učestvuju.
Ovaj projekat je finansiran od strane Opštine Podgorica.

Kako kulturu ne možemo izuzeti iz opšteg društvenog okvira, tako su i naše sljedeće akcije bile usmjerene ka demistifikaciji pojma sive ekonomije i ekološkoj edukaciji.
Ovo je urađeno kroz određene forme štampanog materijala, koji je distribuiran kroz performanse i bacan iz aviona i to u toku značajnih kulturnih manifestacija, kakve su cetinjski Bijenale i FIAT.
Radilo se o velikim tiražima naljepnica koje su sami posmatrači distribuirali dalje,ili u drugom slučaju motivima štampanim na recikliranom papiru, koji su posmatrače 'napali' iz vazduha.

U prisutnim društvenim okolnostima,aktivnosti moraju biti jasne i lišene hermetičnosti koja se opravdava samim pojmom umjetnosti,što je razlog iz kojeg smo pribjegli formama koje su opšte razumljive a opet sadrže i finu dozu likovnosti spremnu da udovolji i najsuptilnijem posmatraču. Projekat – Djeca crtaju – je realizovan u saradnji sa Poštom CG,krajem 2000-te. sa pokušajem valorizacije dječjeg likovnog stvaralaštva,u okviru kojeg je izdat set novogodišnjih čestitki,sa motivima dječijih radova.

Projekat-djeca za ekologiju-je realizovan 2002 godine u pokušaju da valorizujemo dječije stvaralaštvo u odnosu na aktuelne društvene probleme,u ovom slučaju konkretno ekologija.
U okviru projekta organizacija je producirala seriju od 6 upozoravajućih plakata realne sadržine u čijoj realizaciji su učestvovala djeca-polaznici školice. Kulturno informacioni link je projekat čiji je cilj sistematizacija informacija o NVO-ima čiji je domen djelovanja kultura. Projekat sadrži informacije o organizacijama iz Crne Gore, informacije o sličnim organizacijama iz bliskog okruženja i Evrope,kao i informacije o donatorima iz oblasti kulture.Realizacijom ovog projekta steklo se više mogućnosti za saradnju među ovakvim organizacijama.Projekat je podržan od strane Instituta za otvoreno društvo.

U sklopu aktivnosti Ruralnog kulturnog centra u selu Smokovci,opština Cetinje, smo Avgusta 2000-te i 2001 realizovali istraživačke projekte – Obala 0 i 1 – koji se odnosi na uočavanje i markiranje turističkih, kulturnih,socio kulturoloških i istorijskih resursa istočne obale Skadarskog jezera.
Projekti su razvojnog karaktera i u cjelosti su realizovani našim sredstvima, uz podršku Turističke organizacije Cetinja.

Projekat – Put sa pogledom –(Jul 2001) odnosio se na reanimaciju starog puta Podgorica – Cetinje (postavljeni znakovi sa putokazima za mjesta,započeta opravka bistijerne-zadužbine sa kraja 19v.). Projekat realizovan u sklopu NVO mreže Građanska akademija, sredstvima Norveške narodne pomoći.
Art Centar je do sada ugostio 70-tak umjetnika različitih profila,iz cijele Evrope,mahom iz bivših jugoslovenskih Republika.
U Centru postoje mogućnosti za istovremeni smještaj 6 umjetnika,kao i dvije radionice sa neophodnom infrastrukturom za rad.
Permanentne aktivnosti koje su većim dijelom samoodržive.
Projekat – Stop oružju (maj 2003) sastojao se od likovnom takmičenju za djecu podgoričkih osnovnih škola na temu štetnosti posjedovanja oružja. Dva pobjednička rada su izložena na gradskim bilbordima.
Projekat je realizovan u saradnji sa Ministarstvom prosvjete a finansiran je od strane USAID-ORT-a Montenegro.
Smokovci 2004.(jul 2004) organizacija za kulturu.
Poštuj zakon-ne nosi oružje (decembar 2004.)
Je republičko likovno takmičenje za učenike osnovnih škola na datu temu.
Projekat je ostvaren u saradnji sa Ministarstvom prosvjete i nauke i MUP-om Crne Gore a uz finansijsku podršku USAID-ORT-a.

Na konkurs je pristiglo oko 400 radova od kojih je stručni žiri odabrao 100 koji su izloženi u prostoru Banja u Podgorici..Deset prvoplasiranih učenika je nagrađeno (diskmen i enciklopediju o crtanju i slikanju),a prvih 4 je izloženo i na gradskim bilbordima uz prigodne poklone MUP-a CG.
Smokovci 2006.(jun-decembar 2006) je multimedijalna radionica sa ciljem da ispita mogućnosti ruralne sredine ka stvaranju savremenog izraza.U radionici je učestvovalo 6 likovnih umjetnika različitih profila sa ciljem produciranja radova u prirodi i vezano za boravak u njoj.
Radionica je nastavak multimedijalne radionice od prethodne godine, sa učešćem više ljudi različitih vokacija a sa ciljem stvaranja grupnog multimedijalnog video rada.
Finansiranje ovog projekta je obezbijedilo Ministarstvo Kulture i medija CG.
Rekonstrukcija Ruralnog art centra – Pokrovitelj GTZ
Art staza – Pokrovitelj GTZ , projekti u toku.

Projekat-Školica-funkcioniše već osam godina,i odnosi se na likovnu edukaciju djece i mladih.U okviru projekta,proširenu likovnu edukaciju je steklo i stiče preko 140 mladih različitih uzrasta.
Ovaj projekat je od skora samoodrživ i jednim dijelom omogućava funkcionisanje organizacije.

Organizacija Zona kulture je bila partner u projektu Art, Plastic & Recycling, ciji je cilj ekoloska i strucna edukacija studenata of Art Academies iz Crne Gore i Albanije, vezano za produkciju umjetnickih predmeta i suvenira od odbacene plastike.
Projekat je finansiran od strane EU kroz mehanizme IPA.
Saradnja sa UNESCO
Zona kulture je bila partner u projektu “New practices in the valorisation of cultural heritage”, koji je finansiran od strane UNESCO Participation Programme 2010 – 2011. i projektu Diversity as a Driver of Cultural Industries Capacity Building, finansiranog od strane UNESCO IFCD – 2013.